Technology

Stan wyjątkowy

07.09.2021, 14:41 0 komentarzy
Stan wyjątkowy

Od raptem paru dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym otoczono aż 183 miast i wsi, czyli określony fragment terytoriów województwa lubelskiego a także podlaskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Rząd Morawieckiego Mateusza wyjaśnił wprowadzenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią oraz działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Według rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się pośród nich grupa, która od już kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Oprócz tego rząd sygnalizował również zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można nanieść, kiedy w sytuacjach niepokojących niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Jednak orzeczenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość uchylenia Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który informował o elementach zagrożenia niezależności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oświadczył też, że Białoruś nadzorowane obecnie przez dyktaturę prezydenta Republiki Białorusi, organizuje ogromną operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Oprócz tego wskazał, iż białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem już istniejących środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o naniesieniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz