Starcie ze szkodliwymi oparami

21.11.2020, 08:49 0 komentarzy
Starcie ze szkodliwymi oparami

Raptem parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie względu należałoby nabrać nieco refleksji odnoszących się do wielkiego problemu, który pojawia się na terenie całego kraju. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla społeczeństwa naprawdę niebywale katastrofalny. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy w zasadzie codziennie, mają oczywiście związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. W sposób niewątpliwy warto nieprzerwanie uświadamiać czym jest degradacja środowiska bądź jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że obecnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem smogu. Jedną z dobrych metod aby zabezpieczyć się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przypomniał również, iż połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie rozmontujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.

Dodatkowo, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak zadeklarował Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi także tego, że problem ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 rozpoczęła się w krajach o nadzwyczaj wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.

W kwestii smogu bezsprzecznie należy także zdawać sobie sprawę z tego, co w praktyce jest podstawową tego przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych kwestii jest nieopisanie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz