Od czwartku nie ustępują ogólnopolskie strajki kobiet odnoszące się do zmiany prawa w kwestii aborcji

28.10.2020, 11:19 0 komentarzy
Od czwartku nie ustępują ogólnopolskie strajki kobiet odnoszące się do zmiany prawa w kwestii aborcji

W prawie 80 miejscowościach w Polsce i w 20 za granicą, strajkować ruszyły pełnoletnie kobiety, jak i również Panowie na równi z młodszymi osobami, w celu zobrazowania swojego rozczarowania w odpowiedzi na treść postanowienia Trybunału Konstytucyjnego odnośnie prawa do aborcji. W czwartek 22 października, Trybunał zdecydował, iż uprawnienie do usunięcia ciąży w sytuacji uszkodzenia płodu ma być niezgadzające się z Konstytucją. Od czasu ogłoszenia owej decyzji na okrągło organizowane są demonstracje, mające okazać rozczarowanie w takowej idei. Demonstrantom asystują tego typu hasła jak na przykład "To jest wojna" oraz "Piekło Kobiet". Wykrzykiwane są też takie teksty, jak na przykład "Wyp*******ć", czy też "***** ***", gdzie pod gwiazdkami kryje się tekst, w prowokacyjnym tonie karzący oddania stanowiska przez partię rządzącą. Młodzi ludzie, a także starsi obywatele wyszli na ulice w miastach, aby okazać solidarność z demonstrującymi Paniami, którym ograniczono prawa do decydowania przez rządowy wyrok. Dziesiątki tysięcy tysięcy oburzonych ludzi w Polsce oraz Polonia za granicą chce zasygnalizować, że podobne prawo nie powinno być zatwierdzone i zaprezentować sprzeciw dla nastawienia obecnie rządzącej partii.

Manifestacja się trwale wzmaga

Już na samym początku na manifestacji można było zobaczyć całe mnóstwo osób, najczęściej zirytowanych kobiet. W licznych miejscowościach, strajkujących były setki, a nawet tysiące, jednak nawet i w małych miasteczkach społeczność pokazywała sprzeciw, zbierając się pod budynkami władzy oraz chodząc na tzw. "spacery". W czasie strajków wygłaszanych jest sporo haseł, wyśpiewywane są piosenki, a z kolei na plakatach można odczytać różnego rodzaju napisy i ilustracje, jak np. "No women, no kraj" oraz "Moje ciało, mój wybór". Mimo wszystko jednak czołowym atrybutem, który widać nieprzerwanie, jest uznawana błyskawica w kolorze czerwonym. Mnóstwo osób pracujących w mediach oraz gwiazd albo dołącza do demonstracji, pojawiając się na ulicach swoich miast, bądź też zamieszcza informacje w social mediach, okazując swoje wsparcie dla protestu. Z kolei obecnie rządząca partia i dodatkowo reprezentanci Kościoła Katolickiego myślą, iż Strajk Kobiet to rozbój, którego głównym motywem jest rozstroić Polskę i ze względu na to namawiają do zrezygnowania z demonstracji.

W całej Polsce mniej więcej 400 000 osób pojawiło się na ulicach w ponad 400 manifestacjach, z kolei największą liczbę osób strajkujących można było znaleźć w stolicy Polski. Zarówno Kraków, Poznań, Szczecin a także multum wojewódzkich miast zostały otoczone manifestacjami. Nie wypada też zapominać o protestach w Londynie, Niemczech, we Włoszech, ale i także w Australii, czy Norwegii. Na ulicach miasteczek i miast zwykle każdego dnia można spotkać strajki, walczące o prawa kobiet w naszym kraju. W piątek 30 października ma odbyć się największy do tej pory strajk.

Tagi:

Zostaw komentarz