Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co wypada o nim wiedzieć?

19.11.2020, 16:07 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co wypada o nim wiedzieć?

Przeszło 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został wyszczególniony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który obchodzi się 16 listopada. Z brakiem tolerancji systematycznie spotyka się wiele osób i właśnie ten dzień ma to sygnalizować. Nakłanianie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest zachętą do tego, by szukali rozwiązania tego występującego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, by wykluczyć nietolerancję poprzez edukowanie, czy również tworzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie tolerancji oraz nakłonienie do braku gnębienia osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Cała ta aktywność została zwołana poprzez częściej tworzące się akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy mają styczność z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w odszukaniu głębszych przyczyn pojawiania się nietolerancji, ale również mają wyjaśniać, jak kłopotliwe bywają oznaki nietolerancji dla osób dręczonych. Aby dowiedzieć się, czym faktycznie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu czyny, które z całą pewnością stają się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma edukować, uczyć umiejętności słuchania, zrozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnego rodzaju kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak obchodzono go w naszym kraju?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili jednogłośny manifest, w którym okazują potężne zrozumienie dla ofiar fizycznej oraz werbalnej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wspomogli swoim podpisem ten manifest. Solidarność tego dnia będzie ukazywana poprzez zawieszanie tęczowych banerów oraz oświetlenie budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony wyjątkowo Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz